Charakteristika školy

Velikost a úplnost školy

Základní škola v Chotěboři, Buttulova 74 je úplná škola s devíti postupnými ročníky.

V ročníku jsou zpravidla dvě třídy.

Škola je umístěna v jedné budově, tvořené dvěma částmi: starší, postavená v roce 1868, byla v roce 1993 rekonstruovaná, novější část pochází z roku 1970. Nad starší rekonstruovanou částí byla v roce 2015 vybudována půdní vestavba se dvěma třídami, kabinetem HV a knihovnou. Kapacita školy je 600 žáků. Škola je situována v centru města, v bezprostřední blízkosti autobusového nádraží na náměstí, kam jezdí autobusy ze všech spádových obcí. Do školy přicházejí žáci z Chotěboře a okolních obcí: Bílku, Příjemek, Svinného, Čachotína, Raňkova, Vepříkova, Klouzov, Sedletína, Veselé a Jilmu a od 6. třídy ze spádových škol v Libici nad Doubravou, Nové Vsi, Uhelné Příbrami a částečně i z Rozsochatce.

 

Vybavení školy

Škola je přiměřeně materiálně vybavena a má dostatečné prostory pro výuku. V suterénu budovy jsou centrální šatny. V přízemí se nacházejí 2 tělocvičny se šatnami, sprchami a toaletami, cvičná kuchyň, keramická dílna a školní dílna. Vlastní prostory zde má i školní družina, další oddělení školní družiny využívají kmenové třídy 1. stupně. V 1. – 3. patře jsou umístěny učebny, všechny jsou dostatečně velké, na prvním stupni jsou vybaveny relaxačním prostorem. V každém patře jsou také toalety. Škola má dále školní knihovnu, galerii se stoly pro stolní tenis počítačovou učebnu. Tato učebna neslouží pouze pro informatiku, ale díky tomu, že je v nich k dispozici řada výukových programů a nainstalován dataprojektor, je využívána pro zkvalitnění výuky i v dalších předmětech. Ve všech třídách a kabinetech jsou přípojky do školní sítě a s přístupem na internet, v 7 třídách jsou dataprojektory, škola má 2 učebny s interaktivní tabulí.

V době velkých přestávek mohou žáci využívat velkou tělocvičnu a zahrát si stolní tenis. Škola také využívá sportovní hřiště v blízkosti školy v ulici Na Hlavaticích.

Do budoucna by bylo třeba upravit školní dvůr pro využití pro specializovanou výuku a pro relaxaci žáků o přestávkách. Školní jídelna je vzdálena asi 10 minut od školy. Je společná pro žáky dvou základních škol a studenty gymnázia. Je samostatným právním subjektem.

 

Personální zajištění vzdělávání

Ve škole vyučuje 25 učitelů včetně ředitelky a jejího zástupce, 11 na 1. stupni a 14 na druhém stupni. Všichni učitelé mají pedagogickou i odbornou způsobilost pro výuku na základní škole. Plánem dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků a celkovým trendem školy je systematické – cílené vzdělávání jak jednotlivců, tak celé sborovny. Všichni učitelé dosud absolvovali základní kurz kritického myšlení, týmové spolupráce, školení s PhDr. Zdeňkem Martínkem na téma Ovlivňování klimatu v žákovském kolektivu a všichni jsou proškoleni v problematice ochrany člověka za mimořádných událostí. Všechny učitelky prvního stupně a učitelky jazyků jsou proškoleny a mají zkušenosti s vedením reedukace dětí s poruchami učení. Ve škole pracuje výchovný poradce, koordinátor ICT, koordinátorka environmentální výchovy a metodik prevence rizikového chování u dětí. Každý učitel ovládá další cizí jazyk (Rj, Nj, Aj, Fj).

Každý vyučující má k dispozici kabinetní zázemí nebo sborovnu školy s technickým vybavením – dva počítače s přístupem na internet, jeden z nich je připojen na síť v učebně. Ve všech učebnách a kabinetech je možnost napojení na školní síť a internet.

 

Ročníkové a celoškolní projekty, zájmová činnost

Projekty dotvářejí obsah vzdělávacího procesu ročníků i celé školy. Zařazované formy projektů jsou třídní, ročníkové a celoškolní. Příprava, realizace, výstupy a evaluace projektů zvyšují efektivitu vyučovacího procesu, motivují žáky a podporují spolupráci pedagogů a žáků.

Škola pravidelně realizuje řadu vzdělávacích projektů. V září pořádá škola adaptační pobyty pro 6. třídy. Žáci mají možnost se lépe poznat v období, kdy se tvoří nový kolektiv. Ve 3. a 4. třídách absolvují žáci plavecký výcvik po 20 hodinách. V únoru škola pořádá lyžařský kurz pro žáky 7. tříd v Jeseníkách a pro žáky 4. a 5. tříd v Hlinsku. V období před zápisem dětí do prvních tříd se koná výstava žákovských prací a řada akcí pro předškoláky a jejich rodiče. Na konci školního roku je pro žáky 9. tříd připraven projekt, jehož součástí jsou závěrečné zkoušky a slavnostní předávání vysvědčení v kině s účastí rodičů.

Každoročně jsou pořádány kulturně-historické exkurze do Prahy (8. třídy na Pražský Hrad a 9. třídy na Staré Město), do Přibyslavi a do Havlíčkovy Borové (7. třídy), do Josefova (8. třídy) a do Terezína (9. třídy). V červnu se konají třídní výlety s kulturním nebo turistickým zaměřením. Již tradičně pořádáme soutěž ve skoku vysokém Buttulova laťka.

Vychovatelky školní družiny a učitelé školy zajišťují činnost řady zájmových útvarů (keramické, tělovýchovné, hudební, výtvarné, dovednostní a jazykové). Školní družina pořádá ke konci školního roku vystoupení dětí, kde prezentují činnost v zájmových útvarech.

Ve škole pracují 2 dětské pěvecké sbory Kvítek a Kvíteček s tradicí od roku 1980. Vyvrcholením pravidelné činnosti sborů jsou vystoupení pro veřejnost a účast na soutěžích a přehlídkách dětských pěveckých sborů.

 

Spolupráce s rodiči

Rodiče jsou o průběhu vzdělávání žáků a o činnosti školy informováni průběžně na třídních schůzkách, které jsou organizovány na začátku školního roku a na konzultacích s jednotlivými vyučujícími dvakrát ročně. Kromě toho mají rodiče možnost po dohodě kdykoliv konzultovat výchovné nebo výukové problémy s učiteli, výchovným poradcem nebo vedením školy. Dobrá komunikace a spolupráce s rodiči je jedním z cílů školy. Škola má vlastní internetové stránky, na kterých jsou zveřejňovány aktuální informace o plánovaných akcích školy a fotografie ze  školních akcí. Pravidelně informujeme chotěbořskou veřejnost o akcích naší školy na  stránkách časopisu Echo.

 

Školská rada

Podle platného zákona byla zřízena šestičlenná Školská rada, v níž pracují zvolení zástupci rodičů, učitelů a zřizovatele.

 

Partneři školy

Škola spolupracuje s institucemi, které odborně podporují rozvoj školy, vzdělávací program a jeho evaluaci. Škola má partnerskou školu v Tiszafüredu v Maďarsku. Od roku 2010 probíhají každý rok výměnné pobyty žáků obou škol. Škola také spolupracuje s PPP v Havlíčkově Brodě, s DDM Junior-středisko volného času, s Městskou knihovnou, s Centrem kultury a sportu, s Městem Chotěboř, Městskou policií a spádovými školami a obcemi. V oblasti environmentální výchovy škola úzce spolupracuje s ekologickým centrem Chaloupky, středisko Horní Krupá. Škola využívá ekologické programy centra a vytváří podmínky pro činnost přírodovědného kroužku přímo ve škole.

V budově školy v odpoledních hodinách působí řada dalších zájmových organizací, které si pronajímají prostory a nabízejí zájmovou činnost pro žáky naší školy, jejich rodiče a další veřejnost (Klub Velryba, Asociace sportu pro všechny, Klub Šalamounek, Rodinné aktivity, Tenisový klub, Sbor dobrovolných hasičů, Sportovní klub Buttula, Smíšený pěvecký sbor Doubravan

Počty žáků

Školní rok

Počet žáků, celkem

Počet žáků

1. st

Počet tříd

1.st

Počet žáků 2.st.

Počet tříd

2.st

2011-12

315

174

9

141

8

2012-13

327

181

9

146

7

2013-14

339

174

9

165

7

2014-15

353

173

9

180

8

2015-16

360

178

10

182

8