Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky

Pedagogická konference


V pátek 26. března se konala v Junioru pedagogická konference, která shrnovala výsledky našeho projektu.
Náš projekt Přispějme k ještě modernější a kvalitnější výuce na ZŠ Chotěboř, Buttulova probíhá od února 2009 a letos v červnu bude končit. Přehoupl se nyní tedy do poslední čtvrtiny. Na konferenci předvedly jednotlivé skupiny pedagogů své metodické jednotky, vytvořené a odzkoušené s dětmi během minulých 15 měsíců.  
Zaznělo celkem 12 příspěvků z různých vzdělávacích oblastí. Viděli jsme metody vedoucí k efektivnější výuce násobilky, vyjmenovaných slov, k lepšímu a trvalejšímu osvojení angličtiny, včetně vlastních pomůcek, které učitelé vytvořili. Měli jsme možnost podívat se, jak se žáci mohou lépe a s radostí poprat s fyzikou a s chemií, jak spojit učivo českého jazyka, dějepisu, zeměpisu a výtvarné výchovy do jednoho projektu, jak žákům přiblížit dějiny 50. a 60. let. Školní družina předvedla netradiční metodiku vzniku přehlídky zájmových útvarů. Viděli jsme jak využívat polytechnickou stavebnici napříč skoro všemi předměty. Účastníkem projektu je i málotřídní škola v Libici nad Doubravou a tak jsme viděli i projekt ke zlepšení čtenářské gramotnosti dětí na málotřídní škole. Nakonec předvedla výsledky své práce skupina, která se zabývala využitím etnických hudebních nástrojů v hudební výchově. Účastníci konference měli možnost prohlédnout si i jednotlivé pomůcky, které v rámci projektu vznikly.
Sešli jsme se krátce před Dnem učitelů, který se slaví na počest výročí narození Jana Ámose Komenského. Řada reforem se snažila řídit jeho slovy o škole hrou, o omezení biflování, snažit se o to, aby žák učivo pochopil a uměl poznatky a dovednosti později využít pro svůj další rozvoj. I my jsme se snažili najít cesty jak učivo dětem přiblížit příjemnou cestou. Věříme, že by se na naší konferenci Janu Ámosovi líbilo.
Konference se zúčastnila i řada hostů. Chtěli bychom poděkovat za hezká slova uznání paní starostce Města Chotěboř paní Elišce Pavlíkové, panu starostovi Městyse Libice nad Doubravou panu Václavu Venhauerovi a panu radnímu kraje Vysočina panu Ing. Tomáši Škarydovi.
Poděkovat bychom měli i pracovníkům Junioru, kteří nám zapůjčili sál, pomohli s organizací konference a s občerstvením.
Výsledky projektu včetně metodik a kopírovatelných předloh, příruček a pracovních listů a správných řešení budou k dispozici pro školy a další zájemce v elektronické podobě na CD koncem měsíce června.
 
PaedDr. Zdenka Kőnigsmarková