Rok ve školní družině a klubu

Děti dnešní doby tráví čím dál více času s moderními technologiemi. Většina z nich nevyužívá volný čas venku s kamarády, neznají své okolí ani lidové tradice.
I proto tu může být možnost školní družiny a klubu, která dětem ukazuje i jiné stránky života a jejich okolí.
Školní družina s klubem na naší škole se zaměřuje na smysluplné, ale i zábavné trávení volného času. S dětmi navštěvujeme nejrůznější místa pro sportování (hřiště pod školou, stadion, workout, zimní stadion). Dále místa, která mohou navštěvovat i se svým rodiči a slouží k zábavě i k nenucenému a přirozenému učení – jako je Junior, Městská knihovna v Chotěboři i Informační centrum. Zde hrajeme různé společenské hry, paní knihovnice nám vždy připraví pěkný a zábavný program.
Myslím si, že je také důležité ukazovat dětem, jaká krásná místa jsou v našem městě. Jen pro příklad – zámek a zámecký park, v předvánočním čase jsme se žáky navštívili kostel sv. Jakuba v Chotěboři.
Také se snažíme využít počasí k různým aktivitám. V zimě jsme chodili sáňkovat, bobovat, hrát si na sněhu a v létě pořádáme vodní „bitvy“. Spoustu aktivit řadíme dle ročního období a opíráme se o lidové tradice a zvyky, které přibližujeme dětem. Například na podzim vyrábíme dekorace a výzdobu z materiálů, které nasbíráme v přírodě, dlabeme dýně. Na Vánoce jsme si připravili sváteční posezení. Na jaře jsme vyrobili dárky pro budoucí prvňáčky, nazdobili si čarodějnice a během roku mnoho dalšího.
Zkrátka … pomáháme rodičům ke klidu – že ví, kde a jak jejich děti tráví odpoledne a pomáhá i dětem najít nové kamarády, smysluplně trávit čas a poznávat své okolí …

Lucie Endrlová,
                                    vychovatelka ŠD a ŠK